Forum www.farmaceuci1b.fora.pl Strona Główna www.farmaceuci1b.fora.pl
Forum klasy 1b msp2
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sprawdzian

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.farmaceuci1b.fora.pl Strona Główna -> Szkoła / Farmakognozja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dominika Białek




Dołączył: 14 Wrz 2010
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:31, 13 Gru 2010    Temat postu: Sprawdzian

Mysle, ze mozna to jeszcze w jakis sposob uzupelnic Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dominika Białek




Dołączył: 14 Wrz 2010
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:31, 13 Gru 2010    Temat postu:

1) Budowa i właściwości monosacharydów:
Monosacharydy zawieraja od 3 do 7 atomow wegla. Szkielet weglowy uzupełniany jest hydroksylowymi grupami alkoholowymi oraz grupą aldehydową - aldozy lub ketonową - ketozy. Wszystkie maja astretyczny atom wegla. Monosacharydy są optycznie czynne (prawoskrętne lub lewoskrętne). Monosacharydy wykazuja właściwości redukujące, aby to stwierdzić stosuje się odczynnik Fehlinga zawierający sole Cu 2+. Wszystkie monosacharydy ulęgają utlenieniu. Monosacharydy występują w każdej żywej komórce, są dobrze rozpuszczalne w wodzie - mają słodki smak. Tworzą polaczenia glikozydowe z innymi cukrami - holozydy, ale największe znaczenie maja jako składniki części cukrowej, związków zawierających grupy R-OH, R-NH, R-SH, R-CH, czyli heterozydów, które należą do wtórnych metabolitów np. glikozydów, flawonoidów, antrachinowych.
2) Pentozy - występowanie, właściwości biologiczne:
Charakteryzują się niespecyficznym oddziaływaniem grupy półacetylowej w stosunku do białek i innych substancji monocząsteczkowych będących składnikami rożnych chorobotwórczych drobnoustrojów i wirusów. Wykorzystywane są również na potrzeby medycyny. Są stosowane przeciwko piątkom gruźlicy. Ryboza jest składnikiem kwasów nukleinowych i witaminy B12. Ramnoza to częsty składnik glikozydów flawonoidowych. Fukoza występuje w glonach.
3) Heksozy - występowanie i zastosowanie w lecznictwie:
Glukoza jest głównym produktem fotosyntezy i najbardziej rozpowszechniona substancja roślinna. Występuje w postaci wolnej oraz w postaci wolnej, jako glukopiranoza. W roślinach występuje głownie w owocach oraz miodzie. Galaktoza występuje w licznych glikozydach, śluzach, gumach roślinnych. Fruktoza występuje w większości w owocach i miodzie. Sorboza występuje w owocach jarzębiny, otrzymywana droga biotransformacji. Mannoza występuje w ścianach komórkowych glonów, polisacharydów i śluzach. Glukozamina występuje głownie u zwierząt, jest podstawowym składnikiem chityny. Wyizolowana także została z pomidora i ananasa.
ZASTOSOWANIE: Mannoza stosowana jest jako środek dietetyczny dla diabetyków, redukuje populacje Escherichie Coli w przewodzie pokarmowym. Sorboza stosowana jest do produkcji witaminy C. Fruktoza oraz fruktozy (inulina) maja spore zastosowanie w dietach dla cukrzyków, także w niektórych dietach wątrobowych.
4) Ksylitol, mannitol, glucitol - budowa, właściwości, zastosowanie:
MANNITOL- powstaje z mannozy i jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych alkoholi cukrowych wśród grzybów, glonów, bakterii. Stosowany jako środek dietetyczny w cukrzycy, łagodny środek przeczyszczający, osmotyczny lek moczopędny. Wskazane przede wszystkim w celu wywołania diurezy w przypadku ostrej, odwracalnej niewydolności nerek oraz w ostrych zatruciach substancjami toksycznymi, stosowany również jako lek wspomagający w zabiegach operacyjnych.
GLUCITOL (SORBITOL) - powstaje z glukozy. Stosowany jest jako środek osmotyczny, przeczyszczający, w żywieniu pozajelitowym - zamiennik glukozy, jako osmotyczny środek moczopędny, jako środek słodzący w pastach do zebow. Nasila perystaltyke jelit i drog żółciowych. W polaczeniu z mannitolem stosowany jest do plukania pęcherza.
KSYLITOL - stosowany w przemysle spożywczym do slodzenia jako dodatek do żywności, glownie do gum do zucia i cukierkow ze względu na dzialanie przeciwpróchnicze. Zalecany również dla diabetykow, ponieważ jest metabolizowany przy niewielkim udziale insuliny.
5) Kwasy cukrowe - budowa, wystepowanie:
Znane również jako kwasy uronowe, cukry kwasne lub kwasy karboksylowe. Zawieraja w czasteczce grupy karboksylowe. Wchodza w sklad śluzów roślinnych, są rozpowszechnione zwłaszcza w kwasnych polisacharydow. Kwas - D - mannurowy wystepuje w scianie komorkowej glonow. Kwas - D - glukuronowy wystepuje w sluzach, pektynach, saponinach. W swiecie zwierzecym w formie monosacharydow obecne są w kwasach sjalowych.
6) Mioinozytol - wystepowanie i dzialanie lecznicze.
W swiecie roslin inozytol wystepuje najczęściej w pelnych ziarnach zboz, owocach i roslinach leczniczych w postaci wolnej lub związanej. Wystepuje jako fityna w otrebach i ziarnach zboz. W jarzynach i miesie inozytol wystepuje w innych postaciach. Fityna jest także obecna w drozdzach piekarskich. Inozytol ma spore znaczenie dietetyczne, zwłaszcza w cukrzycy i otyłości. Wskazania : w leczeniu powikłań cukrzycy, w dystrofinach mięśniowych postępujących, w przypadku nadmiernego stężenia cholesterolu i lipidow we krwi.
7) Sacharoza - budowa chemiczna, występowanie, zastosowanie:
Jest to cukier buraczany lub trzcinowy. Stanowi polaczenie D - glukozy z fruktofuranoza. Jest rozpowszechniona w calym swiecie roślinnym. Najwazniejsze zrodla tego disacharydu to : trzcina cukrowa i korzenie buraka cukrowego. Ponadto znaczne ilości sacharozy występują w owocach, np. jabłkach, sliwkach, bananach. Ma największe znaczenie spożywcze wśród wszystkich cukrow. W farmacji sacharoza ma zastosowanie jako podstawa do sporządzania syropow i jako corrigend dla poprawy smaku lekow.
Cool Laktoza, laktuloza - budowa chemiczna, zastosowanie:
LAKTOZA - jest to cukier mlekowy. Stanowi polaczenie galaktozy z glukoza. Wystepuje w mleku wszystkich ssakow. B(beta) - laktoza jest istotnym składnikiem odzywek dla niemowlat, natomiast a(alfa) - laktoza jest często stosowana w farmacji substancja pomocnicza do sporządzania tabletek i rozcieńczania substancji, również w przyrządzaniu lekow homeopatycznych. Laktoza wystepuje slabe dzialanie przeczyszczające i normalizujące flore bakteryjna (np. Lakcid)
LAKTULOZA - Stanowi polaczenie galaktozy z fruktoza. Łagodnie działający osmotyczny lek przeczyszczajacy, stosowany w objawowym leczniu przewlekłych zaparc. Laktuloza pobudza tez perystaltyke jelit.
9) Akarboza - dzialanie i zastosowanie:
Jest to heksasacharyd, zmniejsza zdolność trawienia węglowodanów. Stosowana jest w leczeniu cukrzycy w postaci preparatow, także w leczeniu otyłości i hiperlipidemii. Działa w przewodzie pokarmowym, spowalniając i hamując trawienie cukrów w jelitach.
10) Zastosowanie polisacharydów w lecznictwie:
a) Srodki odzywcze i dietetyczne - skrobia roznych gatunkow roslin (zboza, ryz, kukurydza), surowce zawierające inuline (diety cukrzycowe), kwas alginowy w pektynach i sluzach glonowych.
b) Surowce do produkcji związków organicznych np. fruktozy, maltozy, dekstryn
c) Substancje do produkcji tabletek, wypełniające, odciągające wodę, spęczniające
d) Substancje ochronne na skore i blony sluzowe, czyli srodki powlekające (protectiva), zmiękczające (enaolientia), łagodzące podrażnienia, przeciwzapalne (pudry, zasypki, masci)
e) Skladniki sluzow, gum roślinnych, jakos srodki osłaniające w stanach zapalnych: górnych dróg oddechowych ( działanie przeciwkaszlowe i wykrztuśne), przewodu pokarmowego ( w nadkwaśności, chorobie wrzodowej, nieżytach żołądka i jelit)
f) Łagodne środki przeczyszczające (agar, pektyny)
g) !! Składniki wspomagające układ odpornościowy, o działaniu immunotropowym, substancje immunomodulujace ( ziele jeżówki, aloes, polisacharydy grzybowe)
h) Składniki i preparaty zmniejszające łaknienie
i) Środki zastępcze krwi (dekstrykany)
j) Środki przeciwzakrzepowe (mukopolisacharydy)
11) Skrobia- budowa chemiczna, zastosowanie.
Skrobia – polisacharyd zbudowany zasadniczo z 2 głównych elementów składowych, również polisacharydów:
1. Amylozy(20-30%)- ma strukturę lineralną i jest polimerem zbudowanym z 250-300 cząsteczek glukozy połączonych α(1->4) glikozydowo, jest rozpuszczalna w wodzie,
2. Amylopektyny- ma strukturę rozgałęzioną i składa się również z cząsteczek glukozy połączonych (1->4) i (1->6) glikozydowo.
Skrobia jest bardzo rozpowszechniona w świecie roślinnym, szczególnie obficie występuje w ziarnach zbóż, bulwach ziemniaka i w organach podziemnych innych roślin. Skrobia występuje w roślinach zazwyczaj w postaci uformowanych ziaren, stanowiąc materiał zapasowy. Ziarna skrobi barwią się roztworem jodu w jodku potasu (odczynnik Lugola) na niebieskofioletowo.
Zastosowanie skrobi:
· jako środek chłonący i osłaniający i łagodzący stany zapalne,
· do sporządzania pudrów, zasypek, tabletek,
· wchodzi w skład preparatów odżywczych i dietetycznych,
· do otrzymywania glukozy, alkoholu etylowego i dekstryn,
· jako środek usztywniający lub klejący.

12) Surowce lecznicze zawierające skrobię (wymień i opisz).
Psianka ziemniak- Solanum tuberosum L.
Rodzina Psiankowate- Solanaceae

SOLANIAMYLUM - skrobia ziemniaczana, otrzymywana z bulw ziemniaków.
Psianka ziemniak  jest rozprzestrzeniony na całym świecie jako roślina uprawna. W Polsce jest pospolicie uprawiany.. Zawarte substancje: solanidyna (typ: alkaloid steroidowy), solanina, solasodyna, solasonina, skrobia.
Cały nadziemny pęd (łodyga, liście, kwiaty i owoce) są trujące. Zawierają trującą solaninę. Powoduje ona poważne zatrucia pokarmowe, wykazuje też działanie rakotwórcze. W celach spożywczych użytkowane są bulwy, które nie zawierają solaniny. Bulwy ziemniaka są chętnie spożywane ze względu na dużą zawartość skrobi.
Działanie i zastosowanie:
-do wyrobu tabletek, kapsułek skrobiowych, jako środek chłonący i łagodzący w stanach zapalnych
-do wyrobu preparatów odżywczych i dietetycznych
-w przemyśle farmaceutycznym do produkcji glukozy, maltozy, dekstryn

Kukurydza zwyczajna- Zea mays L. 
Rodzina Wiechlinowate- Poaceae

Roślina zielna, roczna, z rodziny wiechlinowatych. Pochodząca z Ameryki podzwrotnikowej uprawiana na całym świecie w klimacie umiarkowanym i gorącym; w Polsce uprawiana głównie na paszę w pd.-wsch. części niżu. 

W lecznictwie stosowane są: znamiona kukurydzy -Maydis stigma (Stigma Maydis), skrobia kukurydziana -Maydis amylum (Amylum Maydis) oraz olejek kukurydziany - Maydis oleum (Oleum Maydis). Skrobia kukurydziana używana jest do produkcji preparatów odżywczych, pudrów i zasypek, a także jako środek pomocniczy w technologii postaci leku. Ma też zastosowanie w przemyśle spożywczym i tekstylnym. 

Pszenica (Triticum L.) 
Rodzina Wiechlinowate- Poaceae
Tritici amylum - skrobia pszeniczna
Owocami pszenicy są ziarniaki, które zawierają duże ilości skrobi. Zawiera najwięcej białka i glutenu ze wszystkich gatunków zbóż. Dostarczają one także organizmowi:  estrogeny,  ryboflawinę, tiaminę,  niacynę, karoten, tokoferol. Bogata w związki mineralne (sodu, wapnia, potasu, magnezu, fosforu, siarki, żelaza) i witaminy B1, B2, D, E, K, PP.
Pszenica stosowana jest do produkcji najlepszych gatunków mąk, które służą do wyrobu chleba; wyrobu makaronów oraz produktów cukierniczych.
13) Dekstran-właściwości i zastosowanie
polisacharyd o bardzo rozgałęzionej cząsteczce, wytwarzany z sacharozy
przez bakterie Leuconostoc dextrenicum. Stosowany jako środek
krwiozastępczy. Odciąga wodę z tkanek, zwiększa objętość płynu w
naczyniach krwionośnych. Podnosi ciśnienie krwi i poprawia akcję serca.
Ponadto zmniejsza lepkość krwi, co przeciwdziała agregacji krwinek).

14) Celuloza - budowa i zastosowanie
 Celuloza, zwana inaczej błonnikiem jest związkiem organicznym
(polisacharyd) zaliczanym do grupy wielocukrów. Zbudowana jest z liniowo
ułożonych cząsteczek glukozy, które są połączone wiązaniami -1,4-glikozydowymi. Podjednostką dwucukrową jest oligosacharyd- celobioza.
Zastosowanie:
-w chromatografii cienkowarstwowej i kolumnowej
-jako substancja pomocnicza przy tabletkowaniu (celuloza
mikrokrystaliczna)
-do wyrobu emulsji, zawiesin, maści oraz w celu zwiększenia lepkości
kropli do oczu(metyloceluloza)
-do wyrobu tkanin (ksentoniny celulozy są składnikami wiskozy).
-w przemyśle papierniczym
-do wytwarzania błon fotograficznych (octan celulozy).



15) Surowce zawierające celulozę:
Są to materiały opatrunkowe mające zdolność wchłaniania wody i płynów ustrojowych.
LANUGO GOSSYYPI ABSORBENS- wata bawełniana higroskopijna
Gossypium depuratum
Gat. Gossypium sp. – Bawełna
Rodz. Malvaceae- Ślazowate
Są to odtłuszczone i wybielone włoski okrywające nasiona bawełny o dł. ok. 4cm.
LANUGO CELLULOSI ABSORBENS- wata wiskozowa
Otrzymana z bielonych pierwotnych włókien wiskozowych, ciętych na odpowiednią długość.
LIGNINA- celuloza otrzymana ze ścieru drzewnego po oddzieleniu ligniny czyli drzewnika
a następnie wybielona, sfilcowana, sprasowana w płaty.
GAZA OPATRUNKOWA- (Tela gossypi absorbent) tkanina z włókien celulozowych
16) CHITOZAN- Chityna- poliheksozamina, główny składnik ścian komórkowych większości grzybów i niektórych brunatnic, tworzy również zewnętrzny szkielet owadów
i skorupiaków. W lecznictwie ma zastosowanie jej pochodna N-acetylo B glukozamina czyli właśnie CHITOZAN, który rozpuszczając się w kwaśnym środowisku żołądka, tworzy
w jelicie żel chłonący cząsteczki lipidów. Wiąże kwasy tłuszczowe, triglicerydy, cholesterol
w nierozpuszczalne kompleksy i zmniejsza ich wchłanianie a zwiększa wydalanie.
Działaniem niepożądanym jest zaburzenie wchłaniania witamin nierozpuszczalnych
w tłuszczach oraz innych leków.


17) Inulina- budowa chemiczna, działanie, zastosowanie
Polisacharyd zbudowany z około 30–35 cząsteczek monocukrów połączonych wiązaniami β-2,1-glikozydowymi w nierozgałęziony łańcuch.

-Surowiec do otrzymywania syropu wysokofruktozowego - substytutu cukru w pieczywie, słodyczach, dżemach, produktach mlecznych, deserach mrożonych, napojach gazowanych i niegazowanych, marynatach, dodatkach do potraw, owocach puszkowych, nadzieniach do ciast, sosach sałatkowych, ketchupie
-w diagnostyce chorób nerek
-w lecznictwie/dietetyce (preparaty wspomagające odchudzanie)
-dodatek do żywności w jogurtach, serkach, deserach mlecznych, piankach, lodach, margarynach, czekoladach
-probiotyk - stymuluje wzrost korzystnej mikroflory przewodu pokarmowego (Bifidobacterium),
-powoduje obniżenie poziomu cholesterolu i lipidów w surowicy krwi
-usprawnia pracę przewodu pokarmowego zapobiegając zaparciom
-redukuje toksyczne metabolity

1Cool Surowce lecznicze zawierające inuline ( wymien i opisz):
-Chichori radix - korzen cykorii/korzen podroznika - gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych (Asteraceae).
- Tarraxaci radix - korzen mniszka - gatunek rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych (Asteraceae).
- Inulae radix - korzen omanu - gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny astrowatych
-bulwy topinamburu
19) Pektyny - budowa i zastosowanie:
Polimery o liniowej czasteczce zbudowane z kwasu glakurunowego( w formie piranozowej) polaczonych glikozydowo.
Stosowane są jako substancje zelujace, srodki powlekające w biegunkach i stanach zapalnych przewodu pokarmowego, jako substancje wiążące i rozsadzajace w produkcji tabletek, emulgatory.
20) Kwas alginowy, alginiany - zastosowanie:
Kwas alginowy - tworzy ochronne powloki na skorze, stosowany jako stabilizator i srodek wiążący w produkcji tabletek, kremow, masci. Stosowany w przemysle spożywczym do wyrobu lodow, majonezow. Stosuje się go glownie w niedoczynności tarczycy wywolanej niedoborem jodu. Dziala lagodnie przeczyszczająco, gdyz silnie pecznieje w przewodzie pokarmowym, zwiększając objętość mas kalowych, a poza tym zmniejsza apetyt.
Alginiany - zmniejszaja stezenie cholesterolu we krwi, odtruwaja w zatruciach metalami ciezkimi ( hamuja resorpcje)
21) Polisacharydy grzybowe- działanie i zastosowanie
Działanie: immonomodulujące, immunostymulujące, stosowane w terapii nowotworów.
Zastosowanie: Zapobieganie i leczenie nowotworów, w procesach odpornościowych organizmu.
np. Lentinam( z owocnika japońskiego grzyba Shitake- Lentinus edodes. Ma właściwości immonomodulujące, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne. )
np. Zamozan( z Saccharomyces cerevisiae działa silnie immunostymulująco dzięki aktywacji makrofagów i pobudzaniu układu siateczkowo- śródbłonkowego.
22) Śluzy- działanie i zastosowanie
Działanie- magazynują wodę, pęcznieją, mogą tworzyć żele, ich roztwory koloidowe są ciągliwe. Stosuje się w postaci kleików, maceratów( sporządzanych na zimno)
- środki powlekające, ochronne, zmiękczające
Zastosowanie: w nieżytach jelit, nadkwaśności( działanie miejscowe, bo nie wchłaniają sie z p.p) zewnętrznie na podrażnienia skóry'
- środki przeciwkaszlowe i wykrztuśne( syropy), środki łagodnie przeczyszczające, emulgatory, środki pęczniejące( pomocniczo przy sporządzaniu leków), substancje łągodzące ostry smak leków
23) wymień surowce lecznicze zawierające śluz- opisz jeden z nich.
1.Agar- agar
2. althaeae radix- korzen prawoślazu
3.Althaeae folium- liść prawoślazu
4. Lini semen- nasienie lnu
5. Lichen islandicus- porost islandzki
6. Psylli semen- nasienie babki płęsznika
7. Plantaginis ovatae semen- nasienie babki jajowatej

Agar- wysuszony żel ze ścian komórkowych glonów- Krasnorostów( Rhodphyta) głównie z rodzaju Gelidium i Gracillaria rosnących w oceanach Spokojnym, Atlantyckim, Indyjskim. W Polsce w bałtyku występuje Krasnorost- Furcellarian fastigianta- Widlik. Agar ekstrachuje się gorącą wodąz wybierlonych na słońcu plech glonów. Otrzymany gęsty ciągliwy płyn jest oczyszczany a, później po wysuszeniu formowany. Może mieć postać żółtawych płytek, bryłek, pasm, proszku. W zimnej wodzie pęcznieje, rozp się na gorąco (80. 100 ^C) po oziębieniu( mniej niz 50^C) tworzy żele, składa się w 90% z polisacharydów częściowo zestryfikowanych kwasem siarkowym i innymi kwasami. Wyróżniamy agarozę(70%)i kwaśną agropektynę.Agar zawiera wodą ( 20%) sole mineralne i zw. azotowe.
Działanie i zastosowanie:
1.środek przeczyszczający i zmniejszający łaknienie( pęcznienie p.p)
2. środek pomocniczy przy wyrobie tabletek, żelów
3. środek zestalający podłoża w bakteriologii, w hodowlach in vitro komórek roś i zwierz.
.4. substancje żelujące w przemyśle spożywczym

24) to może być agar nie piszę 2 raz:D
25) Althaeae Radix, Lichen islandicus- Pochodzenie , skład chemiczny, działanie, zastosowanie
Althaeae radix- korzeń prawoślazu
Gat- Althaea officinallis L- prawoślaz lekarski'
Rodzina: Malvaceae- Ślazowate
Surowiec pochodzi wyłącznie z upraw mimo , że jest pospolity w Polsce. Korzenie zbieramy późną jesienią. Składa się ze: śluzów(10%); skrobia, sacharoza, witaminy, sole mineralne
Działanie i Zastosowanie:
- zmniejszające stan podrażnienia i uczucia bólu
- osłaniające, powlekające, zmiękczające, wykrzstuśne, przeciwkaszlowe, w stanach zapalych gardła i p.p
Lichen Islandicus - porost islandzki
Cetraria islandica (l) Arch- tarczownica islandzka
Rodzina: Parmeliaceae- Misecznikowate
POchodzenie- występuje na półkuli północnej w lasach górach, w polsce pod ochroną. Surowcem są wysuszone plechy zebrane jesienią.
Składniki:
kwasy porostowe (4%) o gorzkim smaku( cetrarowym), śluzy, polisacharydy(70%) lichenina
Działanie i Zastosowanie:
Kwasy porostowe: pobudzające wydzielanie soków trawiennych, bakteriobójcze
śluzy i polisacharydy: osłaniające błony śluzowe
- w stanach zapalnych, nieżytach dróg oddechowych i pp. np preparat pectosol.

26. Lini semen – pochodzenie, skład chemiczny, działanie i zastosowanie.
Lini semen – nasienie lnu (siemię lniane) FP VIII
gat. Linum usitatissimum L. – len zwyczajny
rodz. Linaceae – Lnowate
Len jest rośliną uprawianą i stosowaną w lecznictwie od VI w p.n.e. Surowcem są dojrzałe nasiona oraz wytłaczany z nich olej.
Składniki:
- śluz – 6% (w łupinie nasiennej) – polisacharydy o dużej lepkości, zbudowane z kwasu galakturonowego, ksylozy, galaktozy)
- olej tłusty – 45%
- glikozydy cyjanogenne (1,5%) Linamaryna, linustatyna, które uwalniają się z rozdrobnionych, namoczonych nasion pod wpływem enzymu linamaryny, obecnego w surowcu, (w kwaśnym środowisku żołądka niewielka ilość uwolnionego cyjanowodoru jest metabolizowana do nietoksycznych tiocyjanianów)
- białka 25%
- sterole, kwasy organiczne.
Działanie i zastosowanie:
· wewnętrznie:
osłaniające, łagodzące; przeciwzapalne; przeciwkaszlowe; obniżające poziom cholesterolu we krwi (badania kliniczne); obniżające poziom cukru we krwi; przeczyszczające; w stanach zapalnych żołądka, jelit, dróg żółciowych i moczowych; w stanach zapalnych gardła i oskrzeli, w zaparciach (nasiona połykane z 10 X ilością wody):
· zewnętrznie (okłady, kataplazmy):
w schorzeniach skóry, wrzodach, egzemach, oparzeniach.

27. Psylli semen, Plantaginis ovatae semen – pochodzenie, skład chemiczny, działanie i zastosowanie.

Psylli semen – nasienie babki płesznika FP VIII
Plantago psyllium L. – Babka płesznik
Plantago indica L. – Babka piaskowa
rodz. Plantaginaceae – Babkowate
Roślina jednoroczna z obszaru Morza Śródziemnego, masowo występuje w Maroku, uprawiana w płd. Europie, Indiach, w Polsce rzadko. Surowiec (dojrzałe nasiona) znany i stosowany już w starożytności przez Arabów, w średniowieczu dotarł do Europy.
Składniki:
- śluz 10-15% (kwas galakturonowy, ksyloza, arabinoza, galaktoza)
- olej tłusty 5-13%
- białko 15-20%
- trisacharyd planteoza
- glukozy irydoidowy – aukubina
- fitosterole
(brak skrobi).



Działanie i zastosowanie:
- rozwalniające (przeczyszczające) – nasiona (4-15g) połykane z dużą ilością wody przechodzą prawie niezmienione do jelita grubego, hamują zwrotną resorpcję wody (śluzy) zwiększają objętość mas kałowych, pobudzają perystaltykę, ułatwiają defekację
- przeciwbiegunkowe (zwiększenie lepkości treści jelitowej, normalizacja czasu przesuwania się mas kałowych)
Preparaty: Metamucil, Fiberon, Colon C.


Plantaginis ovatae semen – nasienie babki jajowatej FP VIII
Plantaginis ovatae seminis tegumentum – łupina nasienia babki jajowatej
Plantago ovata Forssk. – Babka jajowata
rodz. Plantaginaceae – Babkowate
Bylina występująca m.in. w Hiszpanii, płn. Afryce, płd. zach. Azji, uprawiana także w Indiach, USA i Brazylii. Stosowane są nasiona lub łupiny nasienne (otręby).
Składniki:
- włóknik pokarmowy (80%) nie podlegający trawieniu, dzielimy na włóknik rozpuszczalny (47%) obecny w epidermie nasion, który jest śluzowym polisacharydem (arabinoksylany, ksylany, arabinoza, ksyloza, kwas galakturonowy, kwas ramnouronowy) oraz włóknik nierozpuszczalny (53%) (polisacharydy)
- olej tłusty
- białko
- trisacharyd planteoza
- fitosterole.
Łupiny nasienne zawierają śluz i hemicelulozy.
Działanie i zastosowanie: (podobnie jak nasiona babki płesznika)
- łagodnie przeczyszczające w okresowych zaparciach (ułatwiona defekacja szczególnie jest wskazana przy hemoroidach, uszkodzeniach odbytu, po zabiegach operacyjnych na jelicie grubym, w czasie ciąży)
Nierozdrobnione, śluzowate nasiona podane doustnie z dużą ilością wody zwiększają kilkakrotnie swoją objętość pochłaniając wodę (np. 5g nasion zmieszać ze 150ml zimnej, przegotowanej wody i wypić natychmiast zanim płyn zmieni się w galaretę , przyjmować między posiłkami)
- w zespole jelita drażliwego
- w biegunkach (normalizacja szybkości przejścia mas kałowych przez jelito).
Leki stosowane jednocześnie z roślinnymi śluzami powinny być przyjmowane co najmniej na godzinę wcześniej aby uniknąć opóźnienia absorpcji tych leków.

28. Foenugraeci semen, Verbasci flos – pochodzenie, skład chemiczny, działanie i zastosowanie.

Foenugraeci semen – nasienie kozieradki FP VIII
Trigonella foenum-graecum L. – kozieradka pospolita
rodz. Fabaceae – Bobowate
Roślina jednoroczna o intensywnym zapachu, pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, uprawiana w Egipcie, Maroku, Indiach (curry) także w Polsce. Stosowana od czasów starożytnych jako przyprawa do serów, roślina lecznicza, środek do balsamowania ciał (pisali o niej Dioskurydes i Paracelsus).
Składniki:
- śluz 30-45% (w bielmie zarodka)
- saponiny steroidowi
- flawonoidy
- lipidy, sterole
- białko
- trigonellina (alkaloid)
- olejek eteryczny
- sole mineralne.
Działanie i zastosowanie:
- przeciwzapalne
- osłaniające np. w stanach zapalnych żołądka lub oskrzeli
- wykrztuśne
- pobudzające wydzielanie soków trawiennych
- pobudzające czynność krwiotwórczą szpiku
- pobudzające laktację
- obniżające poziom glukozy i cholesterolu we krwi
-zmiękczające skórę, gojące.
Preparaty: Pektosan, Gastrogran, Fitolizyna.

Verbasci flos – kwiat dziewanny FP VIII
Verbascum phlomoides Schrader – dziewanna wielokwiatowa
Verbascum thapsiformae Schrader – dziewanna kutnerowata
rodz. Scrophulariaceae – Trędownikowate
Rośnie w Polsce pospolicie na niżu, surowcem są korony kwiatowe, zbiór ręczny ze stanu naturalnego oraz upraw.
Składniki:
- śluz 2,5%
- saponiny trójterpenowe
- irydoidy (aukubina, katalpozyd)
- flawoinoidy
- karotenoidy
Działanie i zastosowanie:
- osłaniające (śluzy)
- wykrztuśne (saponiny)
- przeciwzapalne (irydoidy)
- uszczelniające ściany naczyń krwionośnych (flawonoidy, karotenoidy)
- uspokajające
- przeziębienie, grypa, zapalenie oskrzeli, kaszel
- okłady na oparzenia.
Preparaty: Sirupus Verbasci, Woverban.

29. Symphyti radix, Farfarae folium – pochodzenie, skład chemiczny, działanie i zastosowanie.

Symphyti radix – korzeń żywokostu
Symphytum officinale L. – żywokost lekarski
rodz. Boraginaceae – Ogórecznikowate
Bylina rośnie w Polsce pospolicie na mokrych łąkach, w rowach. Zbiór jesienią lub wczesną wiosną ze stanu naturalnego i upraw.
Składniki:
- śluz 10-15%
- alantoina 1% (pochodna mocznika, pobudz regenerację tkanek)
-garbniki
- kwasy fenolowe
- triterpeny
- alkaloidy pirolizydynowe
Działanie i zastosowanie – tylko zewnętrznie
- przyspieszające gojenie ran, złamań odleżyn
- przyspieszające wytwarzanie kostniny
- przeciwzapalne, ściągające.
Preparaty: Lantan, maści, żele, w lezeniu odmrożeń, owrzodzeń, - sok ze świeżych korzeni w postaci okładów w leczeniu urazów, krwiaków.

Farfarae folium – liść podbiału
Farfarae flos – kwiat podbiału
Tussilago fanfara L. – Podbiał lekarski
rodz. Asteraceae – Astrowate
Rośnie w Polsce pospolicie, na terenach wilgotnych. Wiosną, w marcu pojawiają się najpierw pędy z kwiatostanami, potem liście od spodu biało, kutnerowato owłosione. Surowiec jest najdawniej stosowanym środkiem wykrztuśnym (Hipokrates).
Składniki:
- śluzy 8%
- flawonoidy
- garbniki
- gorycze
- karotenoidy
- olejek eteryczny
- kwasy fenolowe, sole mineralne
- alkaloidy piolizydynowe o działaniu hepatotoksycznym i kancerogennym
Działanie i zastosowanie:
- powlekające
- przeciwzapalne
- przeciwbakteryjne
- przeciwskurczowe
- w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych
- w stanach zapalnych i podrażnieniach skóry (okłady).
Preparaty: Pectosan, Neopectosan, Pyrosal, tabletki – Tymianek i Podbiał.

30. Gumy – działanie i zastosowanie, przykłady surowców.

Gumy powstają w wyniku zranienia roślin, poza cechami właściwymi dla śluzów (pęcznienie) mają właściwości klejące, mogą być kwaśne lub obojętne.

Acaciae gummi – guma arabska FP VIII
Acaciae gummi dispersionae dessicatum – guma arabska suszona rozpyłowo
Gummi arabicum
Otrzymywana przez nacięcie (zranienie kory) pni i gałęzi afrykańskich drzew z rodzaju Acacia – głównie Acacia senegal Willd. z rodziny Mimosaceae.
Stężała wydzielina ma postać łamliwych, szklistych bryłek, może być także proszkowana.
Składniki:
- polisacharyd arabina (mieszanina soli wapniowych, magnezowych i potasowych kwasu arabinowego zawierającego D-galaktozę, L-arabinozę, L-ramnozę i kwas Dglukuronowy)
- enzymy utleniające: oksydazy i peroksydazy.
Działanie i zastosowanie:
- środek osłaniający w stanach zapalnych błon śluzowych (przeciwkaszlowe)
- środek łagodzący ostry smak leków
- emulgator
- środek zagęszczający farby i tusze.

Cyamopsidis seminis pulvis – guma guar FP VIII
Otrzymywana przez zmielenie bielma nasion rośliny pochodzącej z Indii – Cyamopsis tetragonolobus (L.) Taub. (rodz. Fabaceae), składa się z galaktomannanu guaru (Guar galactomannanum FP VIII)
Działanie i zastosowanie:
-zmniejsza uczucie głodu
- hamuje jelitowe wchłanianie glukozy
- zmniejsza stężenie wolnego cholesterolu w leczeniu cukrzycy i otyłości.

Gummi tragacanthae – guma tragankowa, tragakanta
Jest to wydzielina z pni ciemistych drzew rosnących w Iraku, Iranie, Syrii z rodzaju Astragalus, głównie Astragalus gumnifer Lab. – traganek gumodajny (rodz. Fabaceae)
Wydzielina pochodząca z rdzenia gałązek, który ulega ześluzowaceniu, pęcznieje i nawet bez zranienia wypływa na zewnątrz rozrywając tkanki.
Składniki:
- polisacharydy:
basoryna 70% (nierozpuszczalna w wodzie o dużej zdolności pęcznienia)
tragakantyna (rozpuszczalna)
- skrobia
Działanie i zastosowanie:
- łagodnie przeczyszczające
- obniżające poziom glukozy we krwi
- immunomodulujące
- środek wiążący wodę w produkcji maści, emulsji i kremów.

Karaya – indyjska tragakanta
Guma ta otrzymywana jest przez zranienie lub nadpalenie pni drzewa rosnącego w Indiach – Sterculia urens Romb. (rodz. Starculiaceae). Ma postać szarobiałych bryłek o wyraźnym zapachu kwasu octowego. W wodzie bardzo silnie pęcznieje, np. 10% roztwór jest gęstą, kleistą masą.
Składniki:
- polisacharyd: ramno-galaktouronan
Działanie i zastosowanie:
- przeczyszczające
- przeciwgrzybiczne
- środek zagęszczający i stabilizujący w technologii postaci leku (do wyrobu tabletek o przedłużonym działaniu)
- środek ułatwiający przyczepność protez zębowych
- składnik lakierów do włosów.

31) LIPIDY - znaczenie biologiczne
-błony plazmatyczne organelli tworzone są głownie przez glicerofosfolipidy
-są ważnymi składnikami błon chloroplastów i pokrewnych organelli
-są główną formą przechowywania energii u zwierząt
-lipidy pełnią ważną rolę w przekazywaniu sygnałów przez komórki
-w lipidach rozpuszczają się witaminy (A, D, E, K), które stanowią niezwykle ważne składniki odżywcze, magazynowane są w wątrobie i tkance tłuszczowej, pełniące różnorodne funkcje.
32) Oleje roślinne - działanie lecznicze i zastosowanie w preparatyce farmaceutycznej:
Lini oleum - ma spore zastosowanie w dermatologii i kosmetologii, gdyż przyspiesza regeneracje skory i błon śluzowych, stosowany jest zewnętrznie w owrzodzeniach i stanach zapalnych skory, w postaci mazideł, emulsji, maści, kremów, okładów odmiękczających wrzody, strupy.
Rapae oleum - stosowany jako rozpuszczalnik substancji litofilnych w rożnych postaciach lęków : maściach, mazidłach, emulsjach olejowych;
Ricini oleum - środek przeczyszczający, stosowany zewnętrznie na skore działa przeciwzapalnie i osłaniająco, stosowany w kosmetykach do pielęgnacji włosów, paznokci
Olivae oleum - stosuje się go leczniczo w postaci emulsji, jako środek pomocniczy w kamienicy żółciowej, w zaparciach, w nieżycie żołądka z nadkwaśnością, w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, działa osłaniająco i przeczyszczająco, wykazuje tez dobre działanie przeciwwolnorodnikowe, ze względu na właściwości przeciwcukrzycowe jest tez polecany w diecie dla diabetyków. Używany jako rozpuszczalnik substancji litofilnych, stosowany w kosmetyce i kosmetologii do wyrobu rożnych kremów, balsamów i maści do masaży.
Sojae oleum - stosowany w profilaktyce miażdżycy, używany jest w postaci emulsji do żywienia pozajelitowego. W przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym używany jest jako podłoże do kremów, żeli, past

33) NNKT - budowa chemiczna i występowanie
NNKT - Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe
Budowa:
Ze względu na budowę chemiczną NNKT dzielimy na dwie grupy: OMEGA-3 i OMEGA-6.
Pod względem budowy chemicznej tłuszcze roślinne są to trójglicerydy.
Kwasy tłuszczowe składają się z węglowodorowego łańcucha (CH) oraz doczepionej grupy karboksylowej (-COOH).
Tutaj może ktoś uzupełni, kto ma notatki, bo nie mam pewności co do tego.
Występowanie:
Występują w tłuszczach zwierząt lądowych i olejach roślinnych
* łosoś atlantycki, sardynki, dorsz, sardela europejska, śledź, miecznik
* skorupiaki
* oleje tłoczone na zimno: z dyni, orzechów, arachidów, rzepaku, lnu
* orzechy włoskie
* sezam
* awokado
* oleje roślinne: słonecznikowy, sojowy, z pestek winogron, krokoszowy
* pestki dyni
* pestki słonecznika
* orzechy pistacjowe
34) NNKT - działanie lecznicze
W sposób naturalny i pożądany wpływają na rozwój i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, zwłaszcza na układ krążenia, układ nerwowy i system immunologiczny:
rzadsze infekcje,
mniejsze nasilenie objawów alergicznych,
poprawę funkcjonowania układu krążenia,
łatwiejsze zwalczanie chorób nowotworowych,
mniej objawów ze strony układu nerwowego
35) Znacznie kwasów omega - 3 i omega - 6, dla zdrowia człowieka:
Omega-3:
· poprawiają ukrwienie mózgu i usprawniają przesyłanie sygnałów nerwowych,
· łagodzą zaburzenia ukrwienia,
· pomagają zapobiegać zawałom serca,
· obniżają podwyższony poziom trójglicerydów odpowiedzialnych za tworzenie się zatorów oraz podwyższają poziom „dobrego” cholesterolu HDL,
· obniżają ryzyko choroby nowotworowej,
· redukują dolegliwości chorób dróg oddechowych (m.in. w astmie),
· chronią przed chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy,
· ujędrniają skórę i wygładzają zmarszczki,
· są niezbędne w prawidłowym rozwoju dzieci,
· łagodzą bóle reumatyczne
Omega-6
• zwężają światło naczyń krwionośnych, co prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi, niedotlenienia i zakwaszenia
• nasilają zmiany zakrzepowe i zwiększają ryzyko powstawania zatorów
• potęgują reakcje zapalne
• nasilają reakcje alergiczne - szczególnie u osób podatnych
• zwiększają proliferację i rozrost nowotworowy komórek - szczególnie sutka, jelita grubego i prostaty
36) Znaczenie EPA i DHA dla zdrowia człowieka
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są potrzebne do prawidłowego rozwoju dzieci i utrzymania zdrowia osób dorosłych. Organizm nie potrafi sam ich produkować, dlatego wielonienasycone kwasy tłuszczowe muszą być dostarczane z pożywieniem lub w postaci suplementów.
Szczególnie ważny jest kwas DHA należący do rodziny omega-3. DHA jest obecny we wszystkich tkankach. Jest głównym składnikiem budulcowym centralnego układu nerwowego (kora mózgowa zbudowana jest w ok. 60% z DHA). W dużych ilościach występuje w siatkówce oka i naczyniach krwionośnych. W codziennej diecie zdrowego człowieka powinno się znaleźć od 0,5 do 1,5 g kwasów tłuszczowych EPA i DHA.
DHA jest budulcem tkanki mózgowej i siatkówki oka dlatego odpowiednio wysokie spożycie DHA przez kobiety w ciąży ma wpływ na  rozwój ośrodkowego układu nerwowego płodu a w konsekwencji funkcji poznawczych dziecka, mowy oraz narządu wzroku. Ponadto podawanie kwasów DHA jest istotna dla zdrowia matki - zmniejszać częstość występowania stanu powikłań okołoporodowych, a także wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia depresji u kobiet ciężarnych
37) Uzasadnij konieczność sublimacji diety NNKT ma
NNKT dzielimy na:
- kwasy szeregu N-3, głównie EPA i DHA, zawartych w olejach rybich
- kwasy szeregu N-6, głównie kwas olejowy, linolowy, arachidowy,
NNKT: nienasycone kwasy tłuszczowe, których ludzki organizm sam nie syntetyzuje. Biorą udział w:
- obniżeniu cholesterolu
- działają przeciw miażdżycowo
- regulują gospodarkę tłuszczową
- wpływają na prawidłowy stan skóry i włosów
- działają żółciopędnie i żółciotwórczo
- zawierają witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, E, D
NNKT są również obecne w sebum (ludzkim łoju) regulując jego skład. Sebum mające prawidłowy skład swobodnie wypływa z gruczołów. Niedobór NNKT w łoju prowadzi do wielu komplikacji i chorób. Zbyt gęsty łój może powodować zatykanie gruczołów oraz mieszków włosowych. W zatkanym mieszku mogą rozwinąć się bakterie odpowiedzialne za trądzik. Nieprawidłowy skład łoju zwiększa transepidermalną utratę wody. Nieprawidłowy skład może również podrażniać naskórek doprowadzając do jego zgrubienia i zaburzenia prawidłowego funkcjonowania.
NNKT powinny być przyjmowane z jedzeniem oraz aplikowane bezpośrednio na skórę. Źródłem NNKT są: olej arganowy, olej z awokado, olej z konopii, olej z pestek moreli, olej z orzechów laskowych, masło karite. Szczególnie bogatym źródłem Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych jest olej z wiesiołka oraz olej z ogórecznika. Nienasycone Kwasy Tłuszczowe znajdują się również w niektórych owocach (awokado, mango) oraz rybach (łosoś).
3Cool Wymień surowce lecznicze zawierające NNKT, opisz jeden z nich
olej słonecznikowy, sojowy, bawełniany, kukurydziany, lniany, dyniowy, olej z oliwek.
Oleum Helianthi - Olej słonecznikowy
Dojrzałe nasiona słonecznika Heliantus annus L. z rodziny Asteraceae, zawierają olej tłusty, który może być otrzymywany z wydajnością około 35%. Słonecznik jest uprawiany w wielu krajach, w niektórych na wielką skalę, np. w płd-wsch Europie. W krajach masowej uprawy słonecznikach olej otrzymywany jest przez tłoczenie. Do Polski jest importowany jako olej jadalny i dietetyczny. Zawiera glicerydy nienasyconych kwasów: olejowego, linolowego, alfa-linolenowego. Niektóre z nich uważane są za podstawowe kwasy tłuszczowe istotne dla metabolizmu komórkowego, a także jako czynnik witaminowy. Nie ma natomiast w oleju słonecznikowym ważnego fizjologicznego kwasy gama-linolenowego.
Olej słonecznikowy jest olejem półschnącym. Stosowany jest w dietach miażdżycowych, wątrobowych, a także jako rozpuszczalnik substancji litofilnych.
39) Lini oleum – pochodzenie, skład chemiczny, działanie i zastosowanie.
Lini oleum - Olej lniany
Olej lniany otrzymywany jest do celów farmaceutycznych przez wyciskanie na zimno nasion lnu zwyczajnego Linum usitatissimum (Linaceae). Jest to płyn klarowny, żółty, o swoistym zapachu i słabym smaku. Na powietrzu łatwo żywiczeje. Len zwyczajny jest w Polsce uprawianą na szeroką skalę rośliną włóknodajną i oleistą- dostarcza również surowca farmakognostycznego, Semen Lini. Nasiona lnu zwierają 30-40% oleju tłustego, obfitującego w glicerydy kwasu linolenowego i linolowego, a także zawierającego mniejsze ilości innych glicerydów, m.in. kwasu olejowego. Ogólna zawartość glicerydów kwasów nasyconych wynosi 5-15%.
Olej lniany jest używany do sporządzenia niektórych preparatów farmaceutycznych. Ze względów na dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych zaliczany jest do czynników aktywnych zwanych witaminą F. wchodzi w skład preparatu Linomag. W przemyśle lakierniczym ma znaczenie dla wyrobu pokostów, farm olejnych itd.
40) Olivae oleum- olej oliwkowy (oliwa)
Olej ten otrzymywany jest na dużą skalę z wiecznie zielonych drzew oliwkowych Olea europaea (Oleaceae), pochodzących z rejonu Morza Śródziemnego i hodowanych w wielu krajach południowej Europy(Hiszpania, Włochy, Francja, Grecja i in.), Afryki, Ameryki i Australii. Owoce zawierają do 36% oleju, którego głównym składnikiem jest gliceryd kwasu olejowego, do 80-85%, ponadto występują niewielkie ilości wolnych kwasów tłuszczowych. Olej oliwkowy ma duże znaczenie spożywcze oraz pewne znaczenie farmaceutyczne, jako rozpuszczalnik substancji litofilnych. W większych dawkach działa żółciopędnie.
Ostatnio stwierdzono profilaktyczne działania w zapobieganiu chorobie wieńcowej.
41) Oenotherae oleum, Boraginis oleum - pochodzenie, sklad chemiczny, dzialanie i zastosowanie.
Oenotherae oleum - olej wiesiołkowy.
Pochodzenie: gatunek - Wiosiołek dwuletni - Oenothera biennia oraz Wiesiołek dziwny - Oenothera paradoxa
Glówne gatunki wiesiołków dostarczające oleju w Polsce to wiesiolek dwuletni oraz wiesiolek dziwny. Z nasion obu gatunkow wytlacza się na zimno, w temperaturze nie wyższej niż 30 st. C, olej wiesiołkowy.
Sklad chemiczny: Olej wiesiołkowy zaliczany jest do olei schnących. Nasiona wiesiolka zawieraja w zależności od warunkow uprawy 18-25% oleju. Olej ten sklada się w 98% z triacylogliceroli z mala ilością innych lipidow (wolnych kwasow tluszczowych, fosfolipidow). Frakcja niezmydlajaca stanowi ok. 1,5-2 % oleju wiesiołkowego. Olej wiesiołkowy zawiera ponad 80% nienasyconych kwasow tluszczowych.
Dzialanie i zastosowanie:
Stosuje się go jako środek pomocniczy przy profilaktyce i leczeniu następujących stanów chorobowych:
podwyższony poziom cholesterolu,
nadciśnienie tętnicze,
miażdżyca i choroby układu krążenia.
Pomaga przy wielu innych chorobach:
łuszczycy,
trądziku,
gośćcu postępującym,
artretyzmie,
stwardnieniu rozsianym,
alergii.

42) Rapae oleum - pochodzenie, sklad chemiczny, dzialanie i zastosowanie :
Rapae oleum - olej rzepakowy
Pochodzenie: gatunek - Brassica napus L. var oleifera- Rzepak (kapusta rzepak)
Sklad chemiczny:
Czesc zmydlajaca - stanowi blisko 96% oleju, to glicerydy kwasow tluszczowych, glownie oleinowy(63%) i eikozenowy(1,5%) oraz wielonienasycone, glownie linolowy(20%) i linolenowy(8,5%)
Czesc niezmydlajaca - Bogarta frakcja sterolowa, związki fenolowe
Dzialanie i zastosowanie: W preparatyce aptecznej i w przemysle farmaceutycznym olej rzepakowy stosowany jest, jako rozpuszczalnik substancji lipoflinych w roznych postaciach lekow: mazidłach, masciach, emulsjach olejowych, wyciagach olejowych, olejowych roztworach do iniekcji. Wspomagają pracę mózgu, zapobiegają depresji, poprawiają pamięć i koncentrację.
Olej otrzymywany z rzepaku jest bogatym źródłem antyoksydantów – polifenoli i witaminy E. Zapobiegają one uszkodzeniom komórek wywoływanym przez szkodliwe wolne rodniki oraz opóźniają starzenie się organizmu. Dzięki temu zmniejszają ryzyko chorób serca, a nawet niektórych nowotworów.
43. Oleje pochodzenia zwierzęcego stosowane w lecznictwie (wymień i opisz jeden z nich):
Oleje rybne
1. Iecoris aselli oleum – olej wątłuszowy (tran)
2. Olej z wątroby rekina grenlandzkiego
Zawiera alkiloglicerole, które gromadzą się w błonie komórek bakteryjnych oraz nowotworowych i je uszkadzają. Działają również immunostymulująco – pobudzają fagocytozę i powstawanie przeciwciał.
Preparaty: Ecomer, Ekogal, Iskial
3. Olej z wątroby rekina nowozelandzkiego i tasmańskiego
4. Adeps solidus – tłuszcz stały
5. Adeps suillus – tłuszcz wieprzowy, smalec

44. Iecoris aselli – pochodzenie, skład chemiczny, działanie i zastosowanie
Tran otrzymuje się z wątroby dorsza (Gadus morhua L.) i innych ryb z rodziny Dorszowatych (Gadidae) przez wytopienie oraz wymrożenie części zestalających się w temp. -5C
Składniki:
-glicerydy kwasów nienasyconych – EPA, DHA, olejowego, linolowego
- nasyconych – palmitynowego i mirystycynowego
- witaminy A, D3, E
Działanie i zastosowanie:
- profilaktyka miażdżycy i chorób krążenia
- niedobór witamin A i D u dzieci (wzmacnia stan kości i zębów, poprawia stan skóry i narządu wzroku)
- wspomagająco w okresie menopauzalnym w leczeniu osteoporozy, atrofii skóry i błon śluzowych

45. Oleje rybne – działanie lecznicze
- profilaktyka miażdżycy i chorób krążenia
- niedobór witamin A i D u dzieci (wzmacnia stan kości i zębów, poprawia stan skóry i narządu wzroku)
- wspomagająco w okresie menopauzalnym w leczeniu osteoporozy, atrofii skóry i błon śluzowych
- działanie immunostymulujące – pobudzają fagocytozę i powstawanie przeciwciał.
- w leczeniu łuszczycy
- w hipercholesterolemii
- wspomagająco w reumatoidalnym zapaleniu i chorobie zwyrodnieniowej stawów

45) Oleje rybne
IECORIS ASLLII OLEUM – olej wątłuszowy tran FP VIII Tran otrzymuje się z wątroby dorsza (Gadus morrhua L.) i innych ryb z rodziny dorszowatych (Gadidae) przez wytopienie oraz wymrożenie części zastalających się w temp -5 stopni C
Składniki: - profilaktyka miażdżycy i chorób krazenia – niedobór witamin A i D u dzieci (wzmacnia stan kości i zębów poprawia stan skory i narządów wzroku) – wspomagające w okresie menopauzalnym w leczeniu osteoporozy atrofii skóry i błon śluzowych
OLEJ Z WĄTROBY REKINA GRENLANDZKIEGO
Zawiera alkologlicerole, które gromadzą się w błonie komórek bakteryjnych i nowotworowych i je uszkadzają. Działają również immunostymulująco – pobudzają fagocytozę i powstawanie przeciwciał
Preperaty: Ecamar, Ekogal Isidal
OLEJ Z WATROBY REKINA NOWOZELANDZKIEGO (TASMAŃSKIEGO) Zawiera: - węglowodór prekursor hormonów sterolowych zwiększa dostarczanie tlenu do komórek – działa immunostymulująco – chroni komórki przed niszczącym działaniem rodników tlenowych – alkologlicerole – kwasy tłuszczowe omega 3 które stosuje się: w profilaktyce miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca – w leczeniu łuszczycy – wspomagające w reumatoidalnym zapaleniu i chorobie zwyrodnieniowej stawów
Preparaty : Omega 3 Biomarine
ADEPS SOLIDUS tłuszcz stały FP VIII
Półsyntetyczne podłoże do czopków, mieszanina mono – di- i triglicerydów……… kwasów tłuszczowych
ADEPS SUILLUS tłuszcz wieprzowy smalec
46) Woski - pochodzenie, zastosowanie:
Estry wyższych kwasów tłuszczowych i alkoholowych. Woski w organizmach żywych spełniają rolę ochronną, powlekają cienką warstwą pióra, liście (chroniąc przed transpiracją), owoce, w skórze zwierząt wpływają na jej elastyczność, hydrofobowość i chronią przed wnikaniem drobnoustrojów. Woski należą do substancji tłuszczowych, które znalazły zastosowanie jako podstawy do wyrobu maści, kremów, emulsji i past. Jest to związane z tym, że jako estry wyższych alkoholi i kwasów tłuszczowych są odporne na czynniki chemiczne i trudno ulegają hydrolizie.
47) Lanolina - pochodzenie i zastosowanie:
Lanolina jest woskiem zwierzęcym otrzymywanym podczas czyszczenia wełny owczej. Stanowi mieszaninę estrów kwasów tłuszczowych ze sterolami (m.in. z cholesterolem). Ma postać żółtawej, lepkiej masy tworzącej z wodą emulsję. Ponieważ bardzo dobrze wchłania się przez skórę wykorzystuje się ją do produkcji środków kosmetycznych oraz w recepturze aptecznej i przemysłowej produkcji farmaceutycznej jako podłoże do przyrządzania półstałych postaci leku, m.in. maści, kremy itp.
4Cool Fitosterole - występowanie i działanie lecznicze:
Otrzymywane są z niezmydlających frakcji olejów roślinnych, bardzo często z oleju sojowego, dyniowego, arachidowego. Występują w grzybach, w większej ilości w nasionach soi i fasoli indyjskiej. Może służyć jako produkt wyjściowy do częściowej syntezy hormonów steroidowych. Ergosterol występuje w większych ilościach w sporyszu i w drożdżach i może służyć jako produkt wyjściowy do syntezy witaminy D.
49 )FOSFOLIPIDY
Są to tłuszcze złożone – trójestrowe połączenia glicerolu w których jedna grupa hydroksylowa jest zestryfikowana kwasem fosforowym zamiast kwasem tłuszczowym. Z kolei kwas fosforowy jest związany z amina np.. z cholina – lecytyny, z kolamina- luefaliny. Zamiast amin może być to inozylol ( nasiona zbóż i roślin strączkowych) lub aminokwasy (seryna hydroksypolina, treonina i inne) Związki te są źródłem organicznie związanego fosforu. Fosfolipidy są ważnymi składnikami błon komórkowych wszystkich organizmów. Występują powszechnie w nasionach roślin oleistych, nasionach zbóż. U zwierząt znajdują się w żółtkach jaj, w jadach węży. U człowieka we krwi mięśniu sercowym (kardiolipina) w komórkach nerwowych w osłonkach mielinowych włókien nerwowych (sfingolipidy…..
50) LECYTYNA
LECYTYNA (alfa lub beta) astrowe polaczenia typu fosfolipidów zawierające cholinę (zasada czwartorzędowa) Lecithilin- lecytyna jest uzyskiwana z surowych olejów roślinnych (olej sojowy) rzadziej z żółtek jaj
Działanie i zastosowanie
Dzięki zawartości fosfolinu ma właściwości ogólnie tonizujące, szczególnie wzmacnia prace mózgu – w zaburzeniach metabolizmu tłuszczowego – zapobiega …… wątroby i regeneruje ja – zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi – zapobiega odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.farmaceuci1b.fora.pl Strona Główna -> Szkoła / Farmakognozja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin